Jak twierdzi Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, “przemysł cementowy w Polsce jest kluczową i strategiczną branżą gospodarki, a polską racją stanu powinno być wspieranie branży cementowej”. Jego słowa z pewnością nie są wyssane z palca, ponieważ faktycznie cementownie w Polsce nie dość, że są odpowiedzialne za aż 8 % PKB (Produkt Krajowy Brutto) to biorą też czynny udział w rozwoju powiatów i gmin, w których fabryki cementu się znajdują.
Ponadto produkcja cementu zapewnia aż około 2 mln miejsc pracy. Fabryki cementu poniekąd zapewniają też bezpieczeństwo budowlane dla Polski, a także zwiększają jego niezależność, ponieważ gwarantują stały dostęp do podstawowego i tym samym bardzo istotnego surowca budowlanego.
Tak więc, gdzie w Polsce są cementownie? Jakie są największe cementownie na terenie naszego kraju i czym wyróżniamy się pod względem między innymi technologii?
Kluczowe przedsiębiorstwa w polskim przemyśle cementowym
W Polsce przemysł cementowy koncentruje się na 12 zakładach, należących do 9 różnych producentów. Znajdują się one w 8 województwach: w świętokrzyskim, śląskim, pomorskim, opolskim, małopolskim, łódzkim, lubelskim i kujawsko-pomorskim, a ich nazwy najczęściej biorą się od swojej lokalizacji.
Na prawdopodobnie największą uwagę zasługują trzy z nich:
- Górażdże Cement S.A. – posiada dwa zakłady, z czego jeden (Cementownia Górażdże) znajduje się w Choruli koło Opola, a drugi (Przemiałownia Ekocem) w Dąbrowie Górniczej.
- Lafarge Cement S.A. – na terenie Polski ma około 50 zakładów, na rynku polskim znajduje się od ponad 25 lat.
- Grupa Ożarów S.A. – ma dwa zakłady, Cementownia Ożarów w Karsach i Zakład Cementownia Rejowiec w Rejowcu.
Najwięksi producenci cementu w Polsce: analiza rynku
Jeśli chodzi o ilości produkcji cementu w Polsce to właśnie ci trzej wyżej wymienieni producenci zajęli kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce między innymi w 2011 i w 2016 roku. W 2016 Górażdże Cement wyprodukowało aż 22,9% cementu w kraju, Lafarge Cement 19,6%, a z kolei Grupa Ożarów 15,2%. Do tej pory są uznawane za liderów jeśli chodzi o cementownie w Polsce i za jednych z największych producentów tego produktu na terenie kraju.
Również w 2019 roku to te przedsiębiorstwa górowały na czele innych producentów cementu w Polsce. Górażdże Cement osiągnęło wtedy wynik 24,1%, Lafarge Cement 21,6%, a Cement Ożarów 17,4%, wręcz przebijając tym samym swoje osiągnięcia z 2016 roku.
Innowacje w przemyśle cementowym: nowe technologie i zastosowania
Cementownie w Polsce są dumnie nazywane jako te jedne z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych na terenie Europy, a nawet na świecie. Jeśli chodzi o ilość produkcji cementu to właśnie nasz kraj znajduje się w ścisłej czołówce w Europie. Jakie nowości można spotkać w fabrykach cementu, między innymi w Polsce?
Przede wszystkim widoczna jest i tam coraz większa świadomość dotycząca dbania o środowisko i zrównoważony rozwój. Co wyróżnia cementownie to fakt, że umożliwiają na nieszkodliwe dla środowiska pozbywanie się odpadów. Wynika to z właściwości charakterystycznych dla procesu produkcji klinkieru cementowego, który umożliwia wykorzystywanie paliw alternatywnych, tworzonych z odpowiednio przekształconych odpadów. Obniża się w ten sposób emisję CO2, a także zapewnia wyższą temperaturę w piecu cementowym, dzięki czemu proces współspalania jest bezodpadowy.
Ponadto, Xavier Guesnu (prezes zarządu w Lafarge) oświadczył, że aktualnie jednym z największych celów w nadchodzącym czasie jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, a także “budowę elektrowni zasilanych odpadami”.