Jak działa enkoder magnetyczny? Kompleksowe objaśnienie dla specjalistów i amatorów

top view wires tech background

Enkodery magnetyczne to bardzo ważne urządzenia przyczyniające się do rozwoju przemysłu. Ich zastosowanie ma miejsce w wielu branżach. Czym jest to urządzenia i jak wpływa na precyzję pomiarów? Jakie ma zastosowania w przemyśle?

Podstawy działania: Czym jest enkoder magnetyczny i do czego służy?

Enkoder magnetyczny jest niezbędnym urządzeniem stanowiącym czujnik do kontroli ruchu obrotowego czy wzdłużnego. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie przekształcenia tego ruchu w serię impulsów elektrycznych. Dzięki detekcji, która zainstalowana jest w układzie, istnieje możliwość przesyłania informacji zwrotnej dla systemu, dzięki czemu można określić liczbę obrotów silnika lub danego elementu maszyny. Zazwyczaj spotyka się enkodery inkrementalne i absolutne, ale są również inne podziały. Wyróżnia się również podział na enkodery o komponentach obrotowych i liniowych. Pozwalają one w zależności od konstrukcji na pomiar pozycji kątowej obiektu czy przemieszczenie w ruchu wzdłużnym. Enkodery magnetyczne można zlokalizować w większej odległości od tarczy. Jest to podstawowy czynnik odróżniający go od enkodera optycznego. Dzięki takiemu zastosowania można oddzielić sekcję mechaniczną od elektrycznej, co przekłada się na większą żywotność układu. Pomiar dokonywany jest w sposób bezdotykowy. Dzieje się tak za sprawą zastosowania pola magnetycznego. Elementy działają bez wymaganego i dedykowanego zasilania bateryjnego, czy wykorzystania przekładni mechanicznej. Innowacyjne enkodery magnetyczne i inkrementalne dzięki postępowi technologicznemu znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Ponadto sprawdzają się przy budowie linii technologicznych i przy maszynach budowlanych i kolejowych. Swoje zastosowanie znajdują również w obrabiarkach CNC czy w systemach transportu samojezdnego.

Technologia w praktyce: Jak zastosowanie enkodera magnetycznego wpływa na precyzję pomiarów?

Odpowiednie mechanizmy zastosowane w enkoderach magnetycznych najwyższej jakości wpływają na trwałość urządzenia i zwiększenie odporności na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Enkodery mechaniczne wyposażone są w aluminiowe osłony i są odporne na wilgoć i inne zanieczyszczenia, które mogą wpływać na pracę układu. Ponadto niestraszna im jest korozja i inne czynniki chemiczne. Dzięki swojej niezwykłej dokładności znacząco wpływają na precyzję pomiarów. Pozwala to na dokonywanie pomiarów rzędu 1-0,1 stopnia. To niezawodny element instalacji, ponieważ mają wbudowany mechanizm bezdotykowy. Enkodery mechaniczne są znacznie tańsze od tych optycznych, co pozwala na zastosowanie ich przez wiele firm. Dobry enkoder mechaniczny posłuży swoją niezawodnością przez wiele długich lat.

Zaawansowane zastosowania: Jak enkoder magnetyczny przyczynia się do rozwoju przemysłu

Enkodery magnetyczne są urządzeniami o praktycznych możliwościach pomiarowych. Pozwala to na ich szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Spotykane są często w branżach spożywczych, farmaceutycznych, chemicznych i przetwórczych. Są elementami maszyn, które sterują ruchem, a także są podajnikami i przenośnikami przemysłowymi. Zastosowanie swoje zawdzięczają wysokiej rozdzielczości, która zapewnia wysoką dokładność pomiaru. Często spotykane są w najlepszych frezarkach i numerycznie sterowanych obrabiarkach. To niezbędny element urządzeń CNC. Wysokiej jakości enkodery magnetyczne to niezbędne narzędzie każdej linii produkcyjnej. Wiele ich zalet pozwoliło na zwiększenie ich zalet wśród wielu przedsiębiorstw wytwórczych i produkcyjnych.

Powiązane wpisy